אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית

דמיינו עולם שבו לא יכולנו להבין מתי חבר עצוב, או מתי עמית לעבודה כועס.

מהי אינטליגנציה רגשית?

אינטליגנציה רגשית היא היכולת שלנו להיות מודעים לכך שאנו מרגישים משהו, להביע מה אנחנו מרגישים ולשלוט ברגשות שלנו, כלומר לנהל אותם, כמו גם היכולת שלנו להבין ולפרש רגשות של אחרים ולהגיב להם. 

יכולת ביטוי רגשי ויכולת זיהוי רגשות של אחרים, חשובים להבנת מצבים, לתגובה מותאמת מצב ולהסתגלות. ניהול נכון של אנשים, גם הוא מחייב אינטליגנציה רגשית.

אינטליגנציה רגשית חשובה מידה ולעיתים אף יותר מהיכולת השכלית שלנו המכונה IQ.

להיות בעל אינטליגנציה רגשית לא אומר להיות "חמוד" או "נעים" או משתף ומדבר על רגשות. היכולת לקרוא רגשות, או להיות בעל אינטליגנציה רגשית, היא תכונה שחלק ממנה מולד, וחלק ממנה נרכש. אפשר ללמוד אינטליגנציה רגשית, לפתח אותה. אינטליגנציה רגשית מתפתחת גם בעקבות טיפול הומאופתי.

רגשות לא מובנים או תקועים

במצבים מסויימים אנחנו מרגישים רגש עז. זה יכול להיות עלבון, כעס, קנאה, או כל רגש אחר. לפעמים אפילו הרגש עצמו לא ברור, אבל אנחנו מרגישים אי נוחות בגוף או כאב. כאשר אנחנו לא יודעים לזהות ולנהל את הרגשות, הם מוצאים לעצמם חריץ להתפרץ בגעש מדי פעם, או שהם נשארים תקועים בתוך הגוף ומייצרים כאב או מחלה.

הומאופתיה קלאסית מפתחת את האינטליגנציה הרגשית. הומאופתיה מפתחת גם את היכולת להבחין בקשר בין קושי גופני ובין רגשות. כאב או קושי גופני הוא לעיתים סמן לרגש שקשה לו לבוא לידי ביטוי בפשטות כרגש, סמן לרגש שקל לנו יותר לא להבין אותו – להתעלם ממנו. כאשר אנו מסוגלים להבין מה היה קשה לנו, מה הביא אותנו להרגיש לא נוח, נפתחת באופן אוטומטי האפשרות להתנהל נכון בסיטואציות רבות, כמו גם לנהל את סביבתנו.

אינטליגנציה רגשית – ארבעה חלקים:

  1. קליטת רגשות: הצעד הראשון בהבנת רגשות הוא תפיסה שיש פה רגש. במקרים רבים זה אומר קליטה של מסרים לא מילוליים, כמו שפת גוף ושפת פנים, ותשומת לב לאווירה שקיימת בחדר.
  2. הבנת הסיבה לרגשות: רגשות עוזרים לנו לקדם חשיבה או פעולה של עצמנו או של האנשים סביבנו. רגשות עוזרים לנו להבין למה אנו נותנים חשיבות גדולה יותר ולמה אנו נוטים להגיב. אנו מגיבים רגשית למה שתופס את תשומת ליבנו, מה שמאיר בתוכנו מצבים מוכרים באופן חיובי או שלילי.
  3. הבנת רגשות: הרגשות שאנו קולטים יכולים להכיל מגוון רחב של משמעויות. אם מישהו מביע כעס, המתבונן עשוי לנסות להניח מהי סיבת הכעס ומה הכעס הזה אומר. למשל אם בן הזוג שלי כועס, אולי זה אומר שהוא לא אוהב אותי. אבל אנחנו יכולים לטעות בהבנת הכעס. אולי בן הזוג שלי כועס בגלל שהוא לא מוערך בעבודה שלו.
  4. ניהול רגשות: היכולת לנהל רגשות באופן יעיל היא המפתח של אינטליגנציה רגשית. ויסות רגשות, תגובות אשר מתאימות לאירוע ויכולת תגובה לרגשות של אחרים הם חלקים חשובים בניהול רגשות.

קושי חברתי או קושי בניהול אנשים יכולים להשתפר כאשר האנטלגנציה הרגשית משתפרת.

המלצות להורים:

ישנן משפחות רבות בהן לא מדברים על רגשות או על מצבים חברתיים. כאשר ילד במצב של רגשות סוערים, כאשר הוא כועס או עצוב, וגם במצב שהוא שמח, כדאי להרגיל אותו לתמלל את הרגשות שלו. כדאי לשאול אותו מה הוא מרגיש. בגיל צעיר מאד ילדים עדיין לא יודעים מה הם מרגישים. אפשר בגיל הזה להציע להם, אולי אתה כועס, אולי נעלבת, אולי אתה כל כך שמח שקשה לך להכיל את השמחה.

הורים, קשה לכם, מישהו העליב אתכם, שמח לכם? אפשר לשתף את הילדים בצורה מפורטת בהרגשה. אפשר לשתף שכאב לכם הגרון כי ממש רציתם לצעוק. לקשור את ההרגשה הגופנית עם הרגש – אם נדמה לכם שיש קשר. לספר איך קלטתם סיטואציה חברתית לפי שפת הגוף של היושבים בחדר. כאשר אנו משתפים את הילדים הם לומדים שמותר לדבר על הדברים וזה מצוין להתפתחות שלהם.

קשיים רגשיים? צרו קשר – הומאופתיה קלאסית יכולה לעזור לכם

 

אודות איילת גושן | הומאופתיה קלאסית

הומאופתיה קלאסית מעוררת איזון והחלמה בגוף, מעירה מחדש את יכולת הריפוי הקיימת בתוכנו. כאשר מערכת החיסון הכוללת של הגוף והנפש חוזרת לפעול, משתפרת מיד בריאות הנפש והגוף. איילת גושן הומאופתית משנת 1998.
פורסם בקטגוריה בעיות ופתרונות, רגשות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

התגובות שלכם בפייסבוק:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.