הציבור מבולבל: הומאופתיה קלאסית עוזרת? אמינה?

הומאופתיה קלאסית – האם הונאה או ריפוי נפלא ויוצא דופן?

האם אין כלום בהומאופתיה קלאסית פרט לאפקט פלסבו?

האם מצבו של החולה משתפר רק בגלל שהוא מאמין שניתן לו טיפול אך למעשה אין שום רכיב פעיל בטיפול הומאופתי?

אם הומאופתיה היא אכן שיטת ריפוי מופלאה אז מדוע היא מעוררת רגשות מנוגדים ותהיות,

ואיך היא עובדת?

השאלות עולות כי הומאופתיה היא צורת חשיבה שאנחנו לא רגילים אליה.  מה ששמענו על הומאופתיה עד היום נראה לנו מנוגד לכל הגיון.

כמעט 200 שנה של ניסיון מעשי מוצלח ומחקרים רבים ובכל זאת הומאופתיה קלאסית היא עדיין בגדר חידה.

דיון בנושא הומאופתיה נראה לרבים כמו דיון בפוליטיקה: הרבה דעות, הרבה השערות ומעט מסקנות. אנשים שמעולם לא חוו הומיאופתיה, לא כמטפלים ולא כמטופלים, מביעים דעה שטחית שהומיאופתיה לא יכולה להיות יעילה. מצד שני ישנם אנשים שכן חוו השפעתה של ההומיאופתיה וגם להם דעות מגוונות:  חלקם מכריזים שזהו נס, חלק אומרים שזה חסר ערך לחלוטין, ויש המביעים כל דעה בין שתי דעות אלו.

בעקבות הניסיון שצברתי בהומאופתיה קלאסית במשך שנים רבות, ההצלחות שבעקבותיהן הבריאו מטופלים ממגוון של בעיות, והכשלונות בהם לא הצלחתי לעזור, אני מרשה לעצמי להביע דעה בנושא האם הומאופתיה יעילה. הומיאופתיה קלאסית היא יעילה כאשר בחירת התרופה ההומאופתית מדוייקת ומתאימה לתמונה השלמה של המטופל. לעומת זאת, כאשר בחירת התרופה ההומאופתית לא מדוייקת, היא נותנת תוצאות חלקיות או שהיא חסרת יעילות לחלוטין. הומאופתים רבים, ואני ביניהם, עשינו ועושים כל שביכולתנו לדעת כל מה שיאפשר לנו לדייק בבחירת המרשם המתאים למטופל ועם זאת יש לנו עדיין הרבה ללמוד.  בכל זאת יש לנו מספיק הצלחות בפועל, כדי לדעת שהומיאופתיה היא רפואה יעילה ויוצאת דופן. כל זה לא משנה את העובדה שהומיאופתיה עדיין בלתי ניתנת להבנה.

בסוף מאמר זה, תוכלו גם לצפות בסרט שמספר על ניסוי שעשו הספקנים כדי לנסות ולהוכיח שהומיאופתיה לא עובדת. אין ספק ש הומיאופתיה מעוררת תהיות.

מה עושה את ההומיאופתיה הקלאסית נפלאה ויוצאת דופן? מה גורם לה להיראות משונה ולא אמינה?

בדיוק אותם הדברים שהם הסגולות והמעלות של ההומאופתיה, הם הדברים המעוררים ספק בקשר לאמינותה של שיטת ריפוי זאת.

עקרונות ההומאופתיה הקלאסית, שאולי ניתן להבין כל אחד מהם בנפרד, כשהם מצטרפים האחד לשני, נוצר רעיון שאינו מתיישב בקלות עם מה שאנו רגילים לחשוב על ריפוי ורפואה, לפחות על פי מה שלימדו אותנו מילדות.

רעלים כתרופות:

אחת הבעיות הגדולות ב תרופות הומיאופתיות (remedy),  נעוצה בבחירת החומר הבסיסי שממנו מכינים את תרופה הומאופתית. כל חומר מהטבע יכול להוות בסיס לתרופה הומאופתית (רמדי), אם הוא מסוגל לייצר סימפטומים באדם בריא. זה נקרא "חוק הדומים" או "דומה מרפא דומה" – החוק שעומד בבסיס התיאוריה של  אבי ההומאופתיה, ד"ר סמואל הנאמן . חומר מהטבע יוצר לעיתים באדם בריא תגובה המתבטאת בתסמינים מסויימים.  אם יש אדם חולה עם תסמינים כאלו, ניתן לרפאו בעזרת אותו החומר. אם חומר מסוים מהטבע ניתן לנסיינים שוב ושוב ואינו יוצר בהם תסמינים, חומר זה לא ישמש מאוחר יותר כחומר מרפא. רק החומרים שיוצרים מחלה יכולים להוות חומרים מרפאים.

לחלק מאיתנו זה יישמע מנוגד לאינטואיציה, אך זוהי האמת.

כמה מההכנות ההומיאופתיות באות מחומרים רעילים בטבע. בבית מרקחת הומאופתי אנו מרגישים כאילו אנו מסתובבים בין החומרים המזיקים ביותר בטבע: מינרלים רעילים כמו כספית, עופרת, ארסן, צמחים רעילים המכילים סטריכנין כמו Nux-vomica ו- Ignatia, צמחים שגורמים הזיות כמו Belladonna ו- Stramonium ורעלים שמופקים מבעלי חיים כמו ארס של דבורה. אלפי רכיבים אחרים שהם פחות רעילים משמשים גם הם לריפוי. אלו הרכיבים שמהם מיוצרים חומרי ריפוי הומיאופתיים יעילים שאחרי תהליך ההכנה ההומאופתי, נשמרים בהם כוחות ריפוי, אך הם אינם רעילים עוד.

דילול, ועוד דילול, ועוד ועוד דילולים – המון דילולים

כאילו שהרעיון של שימוש ברעלים אינו מספיק כדי לאתגר את הביקורתיות שלנו, מגיע תהליך הכנת התרופות כדי להפוך את ההומיאופתיה לרעיון שאפילו מובן עוד פחות. התרופות ההומיאופתיות נעשות לא רעילות ע"י דילולן. זה נשמע הגיוני: רעל נהיה פחות רעיל אם נדלל אותו. אבל מספר הפעמים שמדללים את התרופה הוא כל כך גדול, שנראה ששום חומר מהחומר המקורי לא נשאר שם, בתוך הנוזל שבו דוללה התרופה. לכן נראה שהתרופה שרצינו שתרפא כבר לא יעילה לאחר הדילול.

תמצית של חומר שמדללים אותו לדילול שנקרא c , נניח מלח בישול Natrum-chloratum , מדוללת בכל פעם, ביחס של 1:99 , כלומר יחידה אחת של מלח מדוללת ב 99 יחידות של מים או מדלל אחר. דילול כזה מתרחש עשרות, מאות ואלפי פעמים כדי להגיע לעוצמות שונות של ריפוי. באופן תיאורטי לא נשארת בתהליך דילול זה אפילו מולקולה אחת של מלח אחרי 12 דילולים ביחס של 1:99, כי לאחר 12 דילולים הנוזל המדולל עם החומר המקורי עובר את מספר אבוגדרו (שהוא מספר החלקיקים המצויים בכמות חומר שמשקלה בגרמים שווה למשקל המולקולרי של חומר זה). כאן החליטו הכימאים שהומיאופתיה לא יכולה לעבוד כי "לא נשאר שום דבר שם!" בכל זאת, תרופות הומאופתיות שהוכנו בשיטה של דילול, ועוד דילול, ועוד הרבה דילולים, עובדות בפועל, בקליניקה. הן יעילות למרות, וכניראה בגלל אותם דילולים גבוהים. איך זה ייתכן? אף אחד לא יודע. תיאוריות רבות הוצעו שחלקן מתבסס על "זיכרון של המים", אך אף אחת מהתיאוריות לא הוכחה. מומלץ לקרוא את המאמר הומאופתיה? הרי זה רק מים!.

היעילות שהוכחה בפועל, בניסיונות בשיטת double blind אשר כללו קבוצות שקיבלו אלמנט פלסבו, מראה שמידע מסוים אכן שורד, בדרך לא מובנת לנו, בתהליך הדילול, ומידע זה דיו כדי להודיע לגוף בדרך כלשהי לייצר תהליך מרפא. שיטת הפעולה לא ידועה אך זה אינו מונע את האפשרות של הגוף להכיר בתבנית מיוחדת של חומר, שהוכן בשיטה הומאופתית, ולהשתמש ביתרונות של אותו חומר.

ניעורים רבים מאד

לא הספיקה לנו שיטת הדילולים שגורמת מחלוקת? כנראה שלא, כי מתווסף להכנת התרופה ההומאופתית הצורך לנער את החומר המדולל בין דילול לדילול. ללא ניעור, התרופות המדוללות אינן יעילות ואינן מעוררות בגוף ריפוי. מכאן אנו מבינים שהניעור הוא שגורם לתמיסה המדוללת, בדרך פיסיקאלית או כימית ,לשמר את התבנית של החומר המקורי, ולאפשר לו להישאר פעיל אפילו כשדולל מעבר ל 12c.

למעשה דילולים גבוהים יותר כמו 200c, 1000c ודילולים גבוהים עוד יותר, אשר כדי להכינם יש לדלל ולנער את החומר המקורי אלפי פעמים, נחשבים בהומיאופתיה לחזקים יותר מאשר דילולים נמוכים של 6c או 12c.

המטופל זקוק ל תרופה אחת בלבד

טענה משונה נוספת, בעיקר בהשוואה לרפואה קונבנציונאלית, היא ש תרופה אחת אשר מתאימה בדיוק למצב המטופל תעזור לו במרבית, או בכל תלונותיו, הגופניות, הרגשיות והמנטאליות. תרופה הומאופתית כזאת נקראת simillimum או "המתאימה ביותר" . כיון שראיתי תוצאות שלמות כאלו של שיפור בכל הרמות בהרבה מקרים – זהו מה שאני שואפת אליו עם כל מטופל. לא תמיד, לא עם כל מטופל, מתאפשר למצוא את התרופה המדוייקת ביותר, ה simillimum. לפעמים אנו נותנים סדרה של מספר תרופות שנותנות קירוב טוב. בסדרה זאת כל תרופה מכסה חלק ניכר משלל הסימפטומים אך אינה נותנת ריפוי שלם כפי שיכולה לתת התרופה המדוייקת ביותר. יש גם תרופות שמתאימות למצבים סוערים או כעזרה ראשונה במצבי חרום, אך אין דומה ליתרון של התאמת ה simillimum.

גם ב הומיאופתיה המודרנית, בדומה ל רפואה הקונבנציונאלית, לא מקפידים לתת תרופה אחת, ולהיפך, נותנים לאדם מספר רב של תרופות ביחד. זהו אחד ההבדלי המרכזיים בינה ובין ה הומיאופתיה  הקלאסית, ולכן ה הומאופתים הקלאסיים אינם רואים ב הומיאופתיה המודרנית הומיאופתיה כלל.

ריפוי מושלם בחזרה לילדות לפי חוק הריפוי

סימן לכך שמטופל קיבל אולי את ה תרופה המתאימה לו באופן מושלם, ה simillimum, היא חזרה של תסמינים שהיו לו בעבר, אולי לפני שנים או עשרות שנים. בדרך כלל חזרה זאת מתבצעת בסדר הפוך והתסמינים נשארים לפרקי זמן קצרים מאשר הם היו בעבר, ובאופן פרופורציוני למה שהיה במצב המקורי. כאילו שאנו מגלגלים את הסרט חזרה עד הילדות. חזרה הסימפטומים הוא סימן מצוין שתרופה הומאופתית מעוררת תגובה. תופעה דומה נראית רק לעיתים נדירות ב רפואה קונבנציונאלית ושם לעיתים בטעות חושבים שאלו סימפטומים חדשים, או מחלה שחזרה, ולא רואים בכך תהליך ריפוי.

רמזים נוספים לתהליך החלמה הם פריחות על העור והפרשות ללא סיבה. זהו חלק מהניקוי והריפוי שהגוף עובר בתגובה לתרופה מתאימה. בתהליך ה ריפוי סימפטומים יכולים גם לשנות מיקום ולעבור ממרכז הגוף לכוון החלק היותר חיצוני בו, ומהחלק העליון של הגוף לכוון החלק התחתון. כוון זה של תזוזת התסמינים נקרא חוק ה ריפוי. למרות שתהליך ריפוי אינו תמיד מתנהל בדיוק באותה צורה, בד"כ הוא מתאים באופן חלקי לפחות לחוק ה ריפוי שתואר.

מנה אחת יכולה להספיק לשבועות או חודשים

שמנה אחת מתרופה הומאופתית יכולה להספיק לפעמים לשבועות, חודשים או אפילו שנים, ללא צורך לחזור עליה. אנחנו לא רגילים לריפוי בעזרת מנה אחת. הרגילו אותנו שיש לקחת כל תרופה פעם או אפילו 3 פעמים ביום. התרופה ההומאופתית מעירה בגוף תנועה של החלמה אשר ממשיכה לאורך זמן. לאט לאט סימפטומים נעלמים. לאחר תקופה לעיתים חוזרים חלק מהתסמינים ואז יש צורך במנה נוספת. מנה מתאימה שנבחרה בקפידה יכולה לשחרר את המטופל מכל הסימפטומים שהיא מתאימה להם.

קשה להאמין אולי אך מוכח בניסיון קליני.

תסמינים בהשאלה מהטבע

רעיון מעניין שהוצע ע"י ד"ר שנקרן לאחרונה הוא שתמונת תרופה הומאופתית היא תחושה שמיובאת מהטבע של החומר המקורי שממנו הכינו את אותה תרופה. המטופל לוקח על עצמו את התחושה של החומר ומייצר בתוכו מצב גופני ומנטאלי שמתאים לאותו חומר, אפילו שמעולם לא היה במגע עם החומר ההוא. במשך התשאול ההומיאופתי כשהאדם מגיע למצב שבו הוא מקורב ביותר לתחושה הפנימית שלו הוא מתאר את החוויה הנוגעת לאותו חומר בטבע. התיאור מתבצע במילים ובתנועות גוף. ד"ר שנקרן קורא לתיאור זה התיאור של החלק הלא אנושי – החלק שמתאר את החומר מהטבע. בשלב התיאור הזה המטופל לעיתים קרובות לא מבין למה הוא מתאר את התיאור הזה. אדם שזקוק לתרופה שהכנתה מציפור יכול לתאר את התחושה של להיות גבוה למעלה. אדם שזקוק לתרופה ממינראל יכול לתאר את החוויה שלו כמבנה שמתמוטט ואדם שזקוק לצמח יכול להיות רגשני ולתאר הרגשה של התרחבות והתכווצות (ואלו כמובן דוגמאות נקודתיות מתוך אלפי דוגמאות לתיאורים).

מדהים אך אמיתי.

ומהי מסקנתך?

כל התיאור שתיארתי יכול לגרום לאדם להחליט ש הומאופתיה היא הונאה או אחיזת עיניים, תעתוע, דמיון או אלמנט פלסבו. אם זוהי מסקנתך, בחר בדרך ריפוי אחרת.

אם אתה בין אלו אשר יכולים להשהות את חוסר האמונה, אני מזמינה אותך לתת ל הומאופתיה את היתרון שבספק ולנסות אותה.

נסו Arnica אחרי נפילה כשיש חבלה כחולה

נסו Apis עבור התנפחות וכאב שנוצר מעקיצת דבורה

או תרופות נוספות לפי המאמר של הומיאופתיה למצבי חרום .

אם תרופות אלו עובדות, התייעצו עם הומאופת קלאסי מומחה, בקשר לתרופה המתאימה לכם ביותר. כשתקבלו תרופה הומאופתית כוללת המתאימה לכם, התבוננו במצבכם, במצב מחלתכם הכרונית, במצבכם הרגשי או המנטאלי, ובשינויים שאתם עוברים במשך מספר חודשים. ראו בעצמכם אם רפואה מדהימה זאת מחוללת אצלכם את השינוי שאנו, שהיינו עדים לשינויים כאלה,  יודעים שאפשרי.

מצורף וידיאו של ד"ר מניש בהיתיה "איך הומאופתיה עובדת" – להנאתכם – אם לא מפריע לכם שאין תרגום מאנגלית.

כדי לחזור לדף הבית לחץ כאן

כדי ליצור קשר לחץ כאן


אודות איילת גושן | הומאופתיה קלאסית

הומאופתיה קלאסית מעוררת איזון והחלמה בגוף, מעירה מחדש את יכולת הריפוי הקיימת בתוכנו. כאשר מערכת החיסון הכוללת של הגוף והנפש חוזרת לפעול, משתפרת מיד בריאות הנפש והגוף. איילת גושן הומאופתית משנת 1998.
פורסם בקטגוריה אחיזת עיניים או ריפוי?, גישת הרפואה ל הומיאופתיה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

התגובות שלכם בפייסבוק:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.