חרדה | פאניקה | הומאופתיה וטיפים נוספים

חרדה או התקפי פאניקה

טיפול בעזרת הומאופתיה כדי להגיע לבריאות שלמה בכל הרמות

חיוך של שמחה אחרי שכבר אין חרדות

מהי חרדה?

חרדה היא חוסר נוחות, דאגה ופחד מוגזמים.

התחושה נגרמת בדרך כלל במצב בו אין שליטה, במצב המרגיש כמו איום או סיכון. במצב שבו איני יכול לצפות את העתיד ומה יקרה.

כמו מה?

כמו למשל לפני בחינות, כאשר אי אפשר לדעת מה יהיו השאלות ואי אפשר להיות בטוח בציון.

כמו למשל לפני פגישות חשובות או לפני שיחה עם אדם שיכול להשפיע על גורלי.

המילה פחד והמילה חרדה משמשות לפעמים לתאר חוויה דומה. איני רוצה להיות במצב מעורר הלחץ הזה. אני רוצה לברוח משם. יש לי הרגשה של סכנה. ההבדל הוא שפחד מתאר מצב ברור המעורר לחץ וחרדה הוא חשש ממשהו לא ברור שעתיד אולי לקרות בעתיד.

בזמן חרדה יש תסמינים הגופניים, מצב של דריכות כרונית, הרגשה של התמודדות עם איום עתידי כלשהו. תסמינים אלו יכולים לכלול עייפות, מתח שרירים, בעיות שינה וכאבי ראש.

מצבי חרדה קשים יותר יכולים לגרום דפיקות לב מואצות, הזעה, לחץ דם גבוה, בחילה וסחרחורות.

יש גם מצבי חרדה קלים, זהו בעצם מתח בריא שאותו מרגישים במצבים חדשים, כמו בפגישה ראשונה עם בן/בת זוג, או כשאנו מנסים לבצע איזה מטלה בצורה טובה מאד, כמו לתת נאום מול קהל. חרדה מועטה  במצבים כאלו היא נורמאלית ולעיתים אפילו מועילה. היא מעודדת את האדם להכין עצמו לאירוע שעומד לבוא ועוזרת לו להישאר מרוכז במשימה שמולו.

אז מתי זה הופך להיות לא בריא?

במצבים קיצוניים: מעט מדי חרדה, כלומר מצב של כמעט אדישות במצב שצריך להיות בו קצת מתח בריא, או הרבה מדי חרדה, כלומר תגובה מוגברת למצב, אשר עוצרת את היכולת לפעול.

מי שלא חווה שום מתח לפני ביצוע משימה יכול להיות לא מרוכז במטרה המוצבת.

מצד שני, מי שחווה חרדה גבוהה מדי יכול להרגיש המום מגודל המשימות ובלי יכולת להתקדם להשלמתן.

אנשים שחיים ברמת חרדה גבוהה מדי חווים לעיתים הפרעות נפשיות נוספות.

אנשים עם חרדה כללית הם ב מתח מתמיד. הם דואגים מאד ממצבים שחוזרים ושכיחים בחייהם. הם יכולים לדאוג בקשר לכסף, למשפחה, לבריאות וליחסים עם אחרים. למרות שהם מכירים בכך שהם דואגים יותר מהנדרש יחסית לאירוע, הם לא מצליחים לשלוט על הדאגה. הם יכולים לדאוג מאד למצב הכלכלי למרות שאובייקטיבית הם במצב יציב או אפילו טוב מאד. ילדים עם חרדה כללית דואגים מאד לביצועים שלהם בבית הספר או מדמיינים סכנות טבע כמו טורנדו, רעידת אדמה או סכנות אחרות כמו מלחמה אטומית.

לעיתים קרובות החרדה מפריעה לתפקוד בעבודה או בבית בשל ירידה שנגרמת בריכוז, בעיות בשינה, נטיות להתרגז, כאבי שרירים ומתח.

גם ילדים עלולים לחוות חרדה ולמעשה 1 מ 10 ילדים סובלים מחרדה. במקרים מסויימים החרדה משפיעה על הקשר של הילד (או של המבוגר) עם חבריו, כמו למשל במקרה של אילמות סלקטיבית שבה ילד לא מסוגל לדבר במקומות שהוא מרגיש בהם פחות בטוח, בעיקר מחוץ לבית, כאשר בבית הוא מדבר.

לאנשים עם הפרעות חרדה יכולים להיות מדי פעם התקפי פאניקה – תקופות של החרפה והתדרדרות, פחד חזק מאד וחוסר נוחות המלווה בקצב פעימות לב מואץ, רעד, נשימה שטחית מהירה, סחרחורות ובחילה. כיון שאנשים עם בעיה זאת לא יכולים לצפות מתי זה ייקרה, הם מפתחים חרדה מלהיות שוב בהתקף פאניקה ולכן לעיתים מגבילים את השהייה שלהם מחוץ לבית ובוחרים להיות במקום בו הם מרגישים בטוחים יותר.

הסיבות להפרעות חרדה ולהתקפי פאניקה:

הסיבות לרוב הפרעות חרדה והתקפי הפאניקה, לא ידועות בדרך כלל. הנטייה האישית, יכולת הגוף והנפש ללקות בהם, קיימת באדם מיום הולדתו והיא לפעמים נטייה גנטית העוברת במשפחה. אין זה מחייב שאדם עם נטיה מולדת כזאת יחלה בימי חייו בחרדות, אך במצבים מסוימים,  כשנוצר צרוף של גורמים  פסיכולוגיים וחברתיים, יש לו סיכוי ללקות בחרדה, או להיות עם נטייה להתקפי פאניקה.

מומחים לרפואת הנפש משתמשים בשיטות שונות לעזור לאנשים להתגבר על חרדות שונות. השיטות כוללות תרופות פסיכיאטריות, פסיכוטראפיה ופסיכולוגיה התנהגותית. שיטות נוספות כמו תרגול, היפנוזה, מדיטציה וביופידבק לעיתים מוכיחות את עצמן.

.טיפול הומאופתי:  

ב הומאופתיה קלאסית אנו מחפשים את המיוחד לאדם. אם ניקח לדוגמא את נושא החרדה, אצל כל אדם החרדה הזאת מתבטאת באופן שונה. זאת יכולה להיות חרדה חברתית. האדם חושש לפגוש אנשים חדשים, הוא חושש להופיע או לדבר מול ציבור או אפילו מול קבוצה של 2-3 אנשים. יש הסובלים מחרדה שיקרה משהו רע להם או למשפחה שלהם.

במה נבדלים שני אנשים עם הפרעות חרדה? מהם הסממנים המאפיינים כל אחד מהם? לעיתים אפשר לראות את הייחוד בעת החרדה עצמה. במצב שבו אדם אחד נמצא בחרדה הוא יכול להרגיש שהוא חייב לצאת, לשאוף אויר, יש לו הרגשת חנק, אולי אפילו כובד, כל גופו כאילו נלחץ מכל צדדיו. ייתכן שאדם כזה ירגיש הרגשה דומה של כובד ואי יכולת לזוז גם במצבים קשים אחרים בחייו. אדם אחר יכול בזמן חרדה להרגיש שהוא מאבד הכל, שהקרקע נשמטת מתחת רגליו, שאינו יודע מה להגיד ואינו יכול להחליט, שהוא קטן וחייב את עזרת משפחתו או הסביבה. אדם זה ליכול להרגיש את אותו חוסר אונים גם במצבים אחרים בחייו. כל אדם חווה את החרדה בצורה אחרת הייחודית לו בלבד.

בנוסף למאפייני החרדה או ההפרעה האחרת, מחפשים בהומאופתיה מאפיינים נוספים שיש לאדם זה, שאינם קשורים לבעיה שאותה הציג. אנו מתאימים תרופה הומאופתית (רמדי) על פי התמונה הכוללת של כל אדם ואשר מורכבת מהבעיה איתה הגיע, החרדה או כל הפרעה אחרת, וסימפטומים נוספים המאפיינים את האדם בתחומים רבים בחייו.

קרא עדויות של מטופלים שהומופתיה עזרה להם בנושא חרדה.

אתן מספר דוגמאות של חרדה, כפי שהם מתבטאות באנשים שונים, שזקוקים לתרופה הומאופתית המתאימה במיוחד להם ולמכלול התסמינים שלהם:

תרופה הומאופתית remedy

Aconitum napellus :

תרופה הומאופתית זאת יכולה להיות יעילה להתקף פאניקה שבא בפתאומיות עם פחד חזק מאד (עד כדי פחד ממוות). חרדה חזקה מאד שיכולה להופיע עם דפיקות לב מואצות, נשימה מהירה ורדודה, אדמומיות בפנים. לעיתים הגורם יהיה אירוע טראומטי. תרופה הומאופתית זאת יכולה להתאים גם לאדם שמתחיל מחלה סוערת כמו שפעת או הצטננות ומרגיש חרדות בתחילת המחלה.

Argentum Nitricum:

תרופה הומאופתית זאת יכולה להיות יעילה לאדם שיש לו חרדה לפני אירוע גדול: בחינה, ראיון חשוב, הופעה בציבור או פגישה חשובה. כחלק מהחרדה הוא יכול לחוות גם סחרחורת ושלשולים. אנשים שזקוקים לתרופה הומאופתית זאת הם לפעמים אימפולסיביים ולוקחים סיכונים. בדרך כלל הם משתוקקים למתוק ולמלוח (שמחמירים את מצבם).

Arsenicum Album :

אנשים שמאד חרדים בקשר לבריאותם, והם טיפוסים מאד מסודרים ונקיים וחוששים למצב הביטחון שלהם. הם מרגישים צורך עז לשלוט במצב. התקפי הפאניקה קורים בערך בין חצות לשתיים בלילה. בזמן הפאניקה האדם מרגיש מותש ועם זאת חסר מנוחה וינוע ממקום למקום. לאנשים אלו יהיו לעיתים בעיות עיכול או התקפי אסתמה בזמן התקפי החרדה.

Calcarea Carbonica :

תרופה הומאופתית זאת מתאימה בדרך כלל לאנשים תלותיים, בעלי מבנה גוף מוצק, אשר מחלה גופנית, או תקופה של עבודה מאומצת, הם מצבים שיכולים להוות אצלם גורם מאיץ למצב חרדה. כשהם עייפים מחשבתם יכולה להיות מבולבלת, וזה מוסיף לחרדה. הם חוששים מבשורה קשה שעלולה לבוא או מאסון כלשהו. הם פוחדים מגבהים וממקומות סגורים. בד"כ קר להם יותר מאשר לאנשים בסביבתם והם חסרי מרץ.

.נתתי על קצה המזלג ארבע מתוך מאות רבות של הכנות הומאופתיות שמתאימות לטפל במצבי חרדה או בהתקפי פאניקה. לכל אדם החווה בעיה דומה לאלו שתוארו, ניתן לבחור התרופה ההומאופתית המתאימה לתמונתו השלמה.

אפשר להירשם ולקבל טיפים בנושא חרדה והתקפי פאניקה

צור קשר כדי להתחיל לטפל בחרדות, בפחדים ובמתחים שלך כבר עכשיו

מה הייתי רוצה לשפר בעצמי או בחיי, או בחיי אדם קרוב - מה הענין שמפריע? (אפשר לבחור גם כמה אפשרויות)

View Results

Loading ... Loading ...

הדוגמאות נלקחו מהספר

Dr. Lynn F. Bufka and Dr. David H. Barlow (MS Encarta Encylopedia 2002).

חזור לדף הבית

צור קשר

 

אודות איילת גושן | הומאופתיה קלאסית

הומאופתיה קלאסית מעוררת איזון והחלמה בגוף, מעירה מחדש את יכולת הריפוי הקיימת בתוכנו. כאשר מערכת החיסון הכוללת של הגוף והנפש חוזרת לפעול, משתפרת מיד בריאות הנפש והגוף. איילת גושן הומאופתית משנת 1998.
פורסם בקטגוריה בעיות ופתרונות, התקפי פאניקה, חרדה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

התגובות שלכם בפייסבוק:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.