חרדה והתקפי פאניקה – טיפ 4 – נשימה

טיפ 4

נשימה נכונה – השינוי החשוב ביותר !

כדי להתקיים הגוף זקוק לאויר. האויר שאנו נושמים אינו נקי. יש בו עשן ומרכיבים נוספים שעלולים להזיק לבריאותנו. מערכת הנשימה מסננת מהאויר את מרכיביו הלא נחוצים. לאחר הסינון, מועבר לגוף החמצן שבאויר, ונפלט מהגוף פחמן דו חמצי. יש איזון עדין שאמור להישמר בין החמצן ובין דו תחמוצת הפחמן בגופנו.

מערכת הנשימה פועלת כמובן באופן לא רצוני, גם כשאנחנו ישנים. בזמן שאנו במתח, גם המערכות שאמורות לפעול באופן אוטומטי, כמו מערכת הנשימה, מושפעות מהמתח. הנשימה נעשית הרבה יותר שטחית. לא נכנס מספיק חמצן ולא נפלט כל הפחמן הדו חמצני. שינויים אלו אינם מסכני חיים באופן מיידי, אבל הם בכל זאת משפיעים על בריאותנו.

בנשימה שטחית ומהירה, אנו נושמים רק אל בית החזה. הבטן כמעט אינה זזה. כמות האויר שנכנס ויוצא מעטה ואינה קבועה. נשימה נשימה כזאת יכולה לגרום סחרחורות, כאב בלב, כאבי שרירים, כאבים בידיים וברגליים, ואפילו התקפי פאניקה.נשימה כזאת נקראת היפר ונטילציה. הגוף מרגיש כמו שעון שממהר.

נשימה נכונה, היא איטית ועמוקה. בשאיפה מתרחב איזור הבטן, כמו אצל תינוקות. נשימה כזאת משפרת את זרימת הדם, מקטינה את לחץ הדם, מקטינה את קצב הלב, ומקטינה את חילוף החומרים.

עלינו להאט באופן מודע את הנשימה השטחית המהירה,  ולהחזיר את הנשימה לקצב האיטי, הרגוע, הנכון ולעומק הנכון. נשימה נכונה מחזירה לאיזון את החמצן ודו תחמוצת הפחמן, ובנוסף, עוזרת בזמן התקף פאניקה כדי להשתחרר ממנו. זהו תהליך שבו אנו מלמדים את גופנו הרגל חדש, או מחזירים אותו להרגל הטבעי שנשכח ממנו.

כללי הנשימה הם פשוטים מאד:

  • נשיפה איטית
  • שאיפה איטית

כדאי לתרגל כל יום במשך זמן מה את הנשימה ולהחזיר אותה לקצב האיטי הנכון ולעומק הנכון. כדאי לתרגל באופן מוגבר במיוחד לפני אירועים שעלולים לגרום מתח, כדי להזכיר לגוף איך לנשום כדי למנוע פאניקה.

אפשר כדי לחוות מהי נשימה עמוקה ואיטית, להתחיל עם ספירה:

  • הוצאת אויר, נשיפה, בספירה של 6
  • עצירת הנשימה ללא אויר בספירה של 3
  • שאיפת אויר בספירה של 3
  • עצירת הנשימה כשהריאות מלאות בספירה של 3.

תהליך זה צריך להיעשות ללא מאמץ מיוחד. בחרו לעצמכם את קצב הספירה כך שהנשימה תרגיש טבעית. בהמשך תרגישו אולי שאתם יכולים להאט מעט את הספירה ועדיין להרגיש בנוח. תרגלו נשימה זאת כל יום, כך שכאשר תמצאו עצמכם בחרדה, תוכלו לעבור לנשימה זאת באופן אוטומטי. נשימה כזאת במשך מספר דקות, תוציא אתכם מהתקף פאניקה !

מתי כדאי לתרגל נשימה איטית, עמוקה, המכוונת לבטן ?

  • כל יום במשך כמה דקות או יותר, כדי להרגע, כדי לאזן את רמות החמצן ודו תחמוצן הפחמן ולהחזיר את הגוף לפעילות טובה יותר. ככל שתתן לעצמך זמן יומי ארוך להירגעות ולתשומת לב לנשימה, כך תביא את גופך לבריאות טובה יותר ותמנע חרדה.
  • לפני אירועים שעלולים לגרן מתח. תרגול ארוך או מספר תרגולים יעזרו להגיע לאירוע רגועים.
  • בזמן מתח או חרדה, או אפילו בזמן התקף פאניקה, עד הרגעות מוחלטת.

ניפגש בקרוב בטיפ הבא.

הומאופתיה קלאסית היא שיטת ריפוי המעוררת וממריצה את כוח הריפוי הפנימי של הגוף. בשיטה זאת מתרפאים במקביל הקשיים הגופניים, הרגשיים והמנטאליים הקיימים באדם. מבחינה רגשית מטפלת ההומאופתיה הקלאסית ב חרדה, דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, מתח או לחץ, דיכאון או כעס ועוד. מבחינה גופנית מטפלת ההומאופתיה ב כאב, רגישות, אלרגיה וכדומה. הומאופתיה מטפלת גם בקשיים מנטאליים. בזמן הטיפול ההומאופתי נבחרת עבור האדם ההכנה ההומאופתית המתאימה לו ואשר מחזירה את גופו לאיזון. כתוצאה מאיזון זה משתפר הדימוי העצמי, ומתרפא במקביל כל קושי אחר שיש לאדם.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

קיבלת את הקישור לטיפ הזה מחבר?

הרשם פה למטה ותוכל לקבל את כל הטיפים למייל שלך:

דואר אלקטרוני *
שם פרטי *
שם משפחה

אני לוקחת את הפרטיות שלך ברצינות
אני מתחייבת שלא להעביר את כתובת המייל שלך או כל פרט אחר לשום גורם!
איילת גושן, הומיאופתיה קלאסיתהתגובות שלכם בפייסבוק:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.